Alergia – objawy i leczenie
Alergia, czyli inaczej uczulenie, jest chorobą autoimmunologiczną. Schorzenie to coraz częściej wstępuje wśród Polaków, szczególnie wśród mieszkańców dużych aglomeracji notuje się podwyższony procent alergików.
Co jest przyczyną alergii?
Podatność na alergię jest często dziedziczna. Genetyczne podłoże tej choroby powoduje, że jeśli w rodzinie wystąpił już przypadek alergii, prawdopodobieństwo wystąpienia jej w następnych pokoleniach jest bardzo duże. Wpływ na rozwój alergii mają prawdopodobnie także czynniki środowiskowe, np. dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza, infekcje. Wystąpienie alergii wiąże się z wcześniejszą stycznością z alergenem, podczas której organizm wytworzył specyficzne przeciwciała. Podczas kolejnego zetknięcia się z danym antygenem, komórki odpornościowe produkują substancję (w tym m.in. histaminę), powodując tym samym stan zapalny.
Objawy
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje alergii: pokarmową, kontaktową, wziewną oraz uczulenie na jad. W zależności od tego, na którą z nich cierpimy, możemy spodziewać się różnych objawów. Obejmują one zmiany skórne, reakcje ze strony układu pokarmowego oraz błon śluzowych. Do najczęstszych objawów zaliczany jest wodnisty katar i świąd nosa, kichanie, świszczący oddech, suchy kaszel, łzawienie i zaczerwienienie oczu, pokrzywka, suchość skóry oraz biegunka, bóle brzucha i nudności. Jednakże należy pamiętać, że wymienione symptomy nie muszą być świadectwem alergii. Nasza Klinika w Katowicach oferuje pełną diagnostykę przeprowadzoną przez doświadczonego alergologa oraz, jeśli to konieczne wdrożenie odpowiedniej terapii.
Leczenie
Jeżeli diagnostyka potwierdzi alergię, lekarz alergolog zaleci konkretną, wieloczynnikową terapię. Różni się ona w zależności od rodzaju alergii, na jaką cierpimy. Podstawową metodą leczenia jest odstawienie produktów zawierających alergen (w przypadku alergii pokarmowych i kontaktowych), czy, jak w przypadku alergii wziewnej, unikanie czynników wyzwalających. W przypadku bardzo silnej alergii (np. na orzechy) należy podać leki antyhistaminowe. Natomiast w przypadku uczulenia na pyłki najskuteczniejszą terapią jest odczulanie, polegające na podawaniu małych dawek alergenów w szczepionkach.