Polis Clinic to placówka medyczna, w której świadczymy profesjonalną pomoc medyczną w szerokim zakresie, specjalizując się w ginekologii. W naszej placówce oprócz konsultacji medycznych wykonujemy również zabiegi ginekologiczne.
Wśród najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych są:
- kolposkopia diagnostyczna – badanie umożliwia bardzo dokładną diagnostykę szyjki macicy, w połączeniu z badaniem cytologicznym pozwala lekarzowi ustalić charakter zdiagnozowanych nieprawidłowości. Badanie kolposkopowe jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, dzięki czemu nie jest badaniem uciążliwym dla pacjentek. Cała jego istota polega na oglądaniu przy użyciu kolposkopu – specjalnego urządzenia optycznego – dolnej części kanału szyjki macicy, pochwy oraz sromu. Urządzenie to pozwala obserwować tkanki w dużym powiększeniu oraz w trójwymiarze.
- zakładanie wkładki domacicznej (Mirena, Jaydess) – zabieg ten zazwyczaj trwa do kilkunastu minut. Przed jego rozpoczęciem lekarz ginekolog wykonuje badanie usg – po zakończeniu zabiegu ponowne usg wykonuje się dla potwierdzenia prawidłowego ulokowania wkładki w jamie macicy. Przeważnie znieczulenie nie jest konieczne ale jeśli pacjentka odczuwa duży dyskomfort, czy też ból przy zaistniałej konieczności rozszerzenia szyjki macicy, wtedy możliwe jest założenie wkładki z znieczuleniu. Przed zabiegiem nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Wkładki zakładane są na okres do 5 lat.
- implant antykoncepcyjny Implanon – zabieg zakładania implantu antykoncepcyjnego trwa do kilku minut. Implant zakłada się podskórnie po wewnętrznej stronie ramienia. Sam implant to niewielki cienki plastikowy patyczek, który w bardzo łatwy sposób może zaaplikować lekarz ginekolog. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się znieczulenie miejscowe. Implant zakłada się na okres do 3 lat.
- krioterapia ginekologiczna – podczas zabiegu wykorzystuje się zamrażanie, czyli krioterapię. Znana jest ona medycynie od dawna, a w ginekologii wykorzystuje się ją do usuwania łagodnych zmian powstałych w szyjce macicy, np. nadżerek, kłykcin kończystych sromu, pochwy i odbytu. Zmienione chorobowo miejsca są zamrażane, dzięki czemu organizm sam usuwa martwicę, a miejsca zdrowe nie są w żaden sposób naruszone. Cały zbieg trwa około 30 minut oraz nie wymaga znieczulania. Pacjentki o niskim progu bólowym mogą zażyć tabletki przeciwbólowe (po uprzedniej konsultacji z lekarzem). Krioterapia ginekologiczna jest zabiegiem bezpiecznym oraz skutecznym.
- histeroskopia diagnostyczna (tzw. wziernikowanie macicy) – badanie umożliwia dokonanie oceny przez lekarza ginekologa stanu wewnętrznych ścian macicy. Badanie wykonuje się w celu sprawdzenia, jakiego typu zmiany patologiczne zaszły w błonie śluzowej macicy. Badanie to pozwala w bardzo dokładny sposób ustalić położenie nawet niewielkich polipów, mięśniaków, zrostów oraz guzów nowotworowych. Podczas badania możliwe jest pobranie wycinka tkanek do badania histopatologicznego. Cały zabieg trwa około 30 minut, podawane jest zazwyczaj znieczulenie miejscowe.
- histeroskopia operacyjna – jest zabiegiem wykonywanym na podstawie przeprowadzonej wcześniej histeroskopii diagnostycznej. Jest to zabieg endoskopowy, czyli małoinwazyjny, wykonywany za pomocą histeroskopu – przyrząd, za pomocą którego lekarz ginekolog może wprowadzać do macicy mikronarzędzia. Podczas zabiegu usuwane są polipy endometrialne, mięśniaki podśluzówkowe, zrosty wewnątrzmaciczne, czy też przegrody macicy. Zabieg histeroskopii operacyjnej wykonuje lekarz ginekolog w związku z prowadzonym leczeniem: obfitych miesiączek, czy też przy leczeniu łagodnych rozrostów błony śluzowej. Przygotowanie do zabiegu wymaga wprowadzenia leczenia hormonalnego, które prowadzi lekarz ginekolog. Niezbędne jest również wykonanie cytologii oraz badania czystości pochwy.
- laparoskopia – są to zabiegi chirurgiczne wykonywane przy użyciu zestawu do laparoskopii. W diagnostyce wykorzystywany jest tylko laparoskop (instrument chirurgiczny zakończony kamerą oraz źródłem światła), dzięki któremu można przeprowadzić pełną diagnozę w zakresie chorób jamy brzusznej. Laparoskopia pozwala wykonywać zabiegi chirurgiczne znacząco skracając późniejszy okres rekonwalescencji, jak również nie zostawiająca rozległych blizn pooperacyjnych. W leczeniu ginekologicznym laparaskopowo leczy się torbiele, zrosty, polipy oraz endometriozę. W diagnostyce wykorzystuje się laparoskop do sprawdzenia drożności jajników, oceny stanu i budowy narządów wewnętrznych. Jest również jedną z podstawowych metod diagnostycznych w leczeniu niepłodności lub zaburzeń w wyniku których pojawiają się problemy z donoszeniem ciąży.
W naszej placówce wszystkie te badania przeprowadzamy z należytą starannością, dbając o komfort i samopoczucie naszych pacjentów. Zabiegi ginekologiczne i inne zabiegi chirurgiczne wykonujemy w naszej placówce położonej przy ul. 1 Maja 88, 40-240 Katowice.